Witamina D- dbamy o suplementację.

Odpowiednie stężenie witaminy D wpływa na wytrzymałość kości i zdrowie zębów oraz wspomaga układ krążenia i przeciwdziała rozwojowi raka, dlatego bardzo istotne jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu tej witaminy.

Związku z negatywnymi skutkami zarówno niedoboru jak i nadmiaru witaminy warto zaznajomić się jakimi objawami zdiagnozować nieodpowiednie stężenie witaminy D. Grupa witamin w tym witamina D3 pełni bardzo szeroki zakres działań w organizmie, a by te działania były prawidłowe musi być odpowiednia ilość tego związku.

Przedawkowanie witaminy D następuje zazwyczaj w wyniku przyjęcia zbyt wielu środków suplementujących witaminy do organizmu. Nie dobór wynika zazwyczaj zza małej ekspozycji na promienie słoneczne.

Odpowiednią ilość witaminy Dostarczy nam 20 minutowy spacer na słońcu. Latem i wiosną bardzo często używamy kremów z wysoką zawartością filtra, a jesienią i zimą krótkie dni powodują, że powstają niedobory tej witaminy.

Objawami nadmiaru witaminy D są między innymi przesłanki takie jak utrata apetytu, nudności, zwiększone uczucie pragnienia, osłabienie, wzmożone oddawanie moczu, pocenie się, biegunka, wymioty, świąd skóry, ból głowy i oczu.

Przedawkowanie tego związku jest niebezpieczne ponieważ nadmiar powoduje gromadzenie się wapnia w tkankach takich jak serce, tętnice lub nerki. Zaburza to ich pracę oraz ma negatywny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy.

Objawami niedoboru są między innymi bóle kostno- mięśniowe, choroby przyzębia, utrata apetytu, biegunka, bezsenność, zaburzenia widzenia, niesmak i piecze w jamie ustnej i gardle.

U dorosłych niedobór witaminy D przekłada się na osteoporozę i osteomelację- rozmiękanie kości. Z powodu braku witaminy słabnie również siła mięśni przez mogą pojawić się bolesne kurcze oraz problemy z chodzeniem.

Jak widać witamina D jest istotnym środkiem dla naszego organizmu dlatego warto dbać o odpowiednią jego suplementację zwłaszcza w okresie jesienno- zimowym gdy rzadziej korzystamy ze słońca.

Zostaw odpowiedź